(Bu bir okur mektubudur)

Ben Erg İnşaata bağlı bir taşeron firmada çalışıyorum. Erg inşaat tarafından yapılan Ankara Niğde otoban yolunda valilikten izin alınarak sokağa çıkış yasağına rağmen hafta sonu çalışmalar devam edecek. Taşeron firmalarının şantiyelerinde yatılı kalanlara Ankara’da ikamet eden çalışanlar da eklenecek bu süre boyunca. Bünyesinde pozitif vaka bulunan, bir kısım çalışanın da karantinada olduğu bir yerde taşeron firmalarını çalıştıran Erg inşaat, işçilerin canını hiçe saymaktadır. Yüzlerce personel yarın kaldığı yerden çalışmaya devam edecek.

Erg inşaatın ayrıcalığı iktidara yakın bir firma olması mıdır? Yapımı devam etmekte olan yolun ayrıcalığı nedir? Güvenlik veya sağlık sektörü müdür? Yatakhanelerde en az üç kişi kalıyor, her yer leş gibi, tek yemekhanede sağlıksız, temizliğin doğru düzgün yapılmadığı yerde yüzden fazla insan yemek yiyoruz. Erg inşaat işe başlarken 17-18 saatlik eğitim programı verildiğine dair evraklar imzalattı ama tek bir dakika bile eğitim almadık. Zaman zaman sahada, yemekhanede vs. önümüze iş güvenliği ile ilgili evraklar koyup imzalatıyorlar. Daha bu akşam yemeğinde Sözde korona virüsüne karşı eğitim vermişler, bize de bu kağıtları tek tek imzalatıyorlar. İşçi hakları yok sayılıyor. Mesai saatlerimiz sabah 7 – akşam 6 arası, öğle molası yok, sadece 10 dakikalık yemek arası var o kadar. Maske yok, yemekhanenin girişine her sabah dezenfektan koyuyorlar, koronavirüse karşı alınan tek tedbir budur. Erg ve taşeron firmalarında işçi canının bir kıymeti yok.

Korona vakası bulunan taşeron firmalarında da çalışmalar devam etmektedir. Erg İnşaatın hiçbir açıklamasının itibar edilecek bir yani yoktur, burada insan canıyla oynanıyor, asfalt işçi kanıyla karılıyor. İki-üç kişinin kaldığı koğuşlara dışarıdan gelenler de eklenince sıkışıklık söz konusu oluyor. Hepimizi hasta etmeye ant içmiş gibi bir programları var. Maaşlı maşaları, tuvalete giden çalışanların yolunu gözlüyor. Sahada çalışan, üretim durmasın diye yemekhaneye getirilmeyen personeller tozun toprağın içinde ellerini bile yıkayamadan yemek yemek zorunda bırakılıyor. Korona olmazsa zaten başka yollardan hasta oluyoruz.