15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından, Erdoğan rejimi kendi iktidarını sağlamlaştırmak için; önce ordu, yargı ve tüm devlet kurumlarında cadı avı başlattı. Fetö Operasyonu adı altında kendine muhalif olan tüm kesimlere karşı tavsiye operasyonları gerçekleştirdi. 3 aylık OHAL uygulaması ile tüm demokratik hakları rafa kaldırıp, kendine muhalif olabilecek tüm etmeleri bastırma hedefindedir. Derinleşen siyasal ve ekonomik kriz ortamında bugün işçi sınıfının grev ve direnişlerinin büyümesi bu karanlığa ışık olacak niteliktedir. Bursa’nın Kestel ilçesinde Coca-Cola fabrikasında örgütlü olan Tek-Gıda İş sendikası ile yönetim arasında yapılan TİS görüşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Grev tüm Coca-Cola fabrikalarını kapsayacak. Coca-Cola, 7 fabrikada faaliyet göstermektedir; toplamda 1300 işçi çalışmaktadır. Coca-Cola’nında dahil olduğu Anadolu Holding çatısı altında bulunan Damla Su’da da greve gidilecek. 10 Ağustos sabahı saat 08:00 itibarıyla grev başlayacak.

Havayolu şirketlerine ikram hizmeti sağlayan; Ankara, İstanbul, İzmir, Bodrum, Antalya, Dalaman’da faaliyet gösteren LSG SKY CHEFS’te grev başlamış durumda.

OHAL altında yasaklama ve iptal tehdidi taşıyan grevleri savunmak fiili bir mevzi savaşıdır. Diğer sektörlerden işçilerin katılımı ile dayanışma komitesi oluşturmak; grevlerin sesini işçi sınıfının geniş kesimlerine yaymak; önümüzdeki dönem yükselme potansiyeli taşıyan sınıf mücadelerinin büyüyüp, gelişmesi için hazırlık niteliğinde olacaktır.

OHAL hemen bitirirsin!

Darbeye,  AKP’ye ve İşten atmalara karşı örgütlenelim!

Grev, toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin önündeki engeller kaldırılsın!

 

Garbis Reçber

Ağustos – 2016