Türkiye’de ve dünyada, pandemi sonucunda oluşan sokağa çıkma yasağından sonra, bir sektör gelişti ve herkes bu sektör üzerinden dükkanlarını döndürmeye ve iş yapmaya başladı.

Bu sektör kuryecilik …
Türkiye’de yıllardır bu sektör dönüyordu fakat pandemi den dolayı ciddi boyutlara ulaştı.
Ama perde arkasında görülmeyen haksızlıklar, iş kazaları ve bunun neticesinde ölümler.
Bu sektör ciddi rakipler doğurdu ve her rakip birbiri ile yarışmak için maalesef hız politikasını devreye soktular ve bu neticede ciddi ölümler yaşandı.
Dominos Pizza ’nın 30 dakika işletme politikasından dolayı her gün Türkiye genelinde ya ölümler yaşanıyordu ya da ciddi kazalar sonucunda doğan kalıcı hastalıklar…
Şimdi durum çok daha ciddi ve vahim duruma düştü.
Pandemiden dolayı bütün restoranlar birbiriyle yarış haline girdi hızlı servis Müşteri memnuniyetlerinin en önemli işletme prensibi haline girdi.
Pandemiden bu yana kurye ölümlerinin sayısı yüzde 800 artmış durumda. Üstelik müşteriye geç götürülen sipariş ten dolayı gerek ahlak ve onur olarak kuryeciye ciddi anlamda hakaretlerde bulunuyorlar. (Bir keresinde müşteriye hızlı ulaşan sipariş neticesinde müşterinin sizden hızlısı mezarda gibi bir yoruma şahit olmuştum bu bile işin ne kadar ciddi boyutunun göstergesidir.) Her yemek firması birbiri ile yarış halinde. Bunun neticesinde kuryeciler de birbirleri ile yarış haline düşüyorlar. Az paket, çok paket primlerinin açmış olduğu rekabet doğrultusunda her gün binlerce motor ya hayatı sona eriyor ya da sakat kalıp hayatını devam ettiremiyor. Bu durumda ciddi anlamda örgütlenmeliyiz ve sendikal faaliyetlere başlamalıyız. Türkiye’de en çok kaza sonucu ölümle sonuçlanan bu iş koluna karşı mücadelemiz omuz omuza olmalı ….