Depremin yaşandığı ilk günden beri bu afeti fırsata çevirme derdinde olan, onbinlerce insanın hayatını kaybettiği, şehirlerin, yerleşim yerlerinin haritadan silindiği bu yıkıma bakınca yeni bir rant ve kâr denizi gören patronlar, şimdide depremi öne sürerek emek sömürüsünü büyütme derdine düştüler.
Yeni yılla birlikte ücret zamları gündeme gelirken, birçok iş kolunda işçiler yapılan zam oranlarını şubat başında ücret aldıklarında öğrendi. Çorlu’da bulunan Barış Tekstil’de ücretlere yüzde 45 zam yapılması işçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Bu konuyla ilgili fabrika müdürü ile görüşen işçilerden 8’i işten çıkarıldı. Tepkiler devam edince fabrika müdürünün “Piyasada daha fazla zam olursa tamamlarız” dediğini aktaran işçiler, tepkilerin şimdilik durduğunu ifade ediyor.
Çorlu’da tekstil iş kolunda ortalama yüzde 40 civarında yapılan zamlarla ücretler 12 bin lira civarına geldi. Piyasanın altında ücret aldıklarını ifade eden Taner Triko işçileri de yüzde 40 zam yapılması üzerine üretimi yarı yarıya düşürdü. Bir haftadır iş yavaşlatan Taner Triko işçileri eğer olumlu bir cevap gelmezse üretimi durduracaklarını söylüyor.

Yapılan düşük zamma itiraz edilen fabrikalardan biri de Tamteks. Fabrika yöneticileri ile görüşen işçiler yöneticilerin, “Memleket deprem ile uğraşıyor. Maraş, Antep yıkılmış. Siz neyin peşindesiniz” diyerek depremi fırsata çevirmek istediklerini vurguluyor. Tamteks işçileri, “Deprem için en çok biz üzüldük. Yapabildiğimiz yardımı da yaptık. Ama Tamteks sürekli çalışıyor ve para kazanıyor. Onun aklına biz zam isteyince deprem geliyor” diye tepki gösteriyor.
Deprem bölgesinde ilan edilen OHAL’in etkisi yalnızca bölgeyle sınırlı olmayacağı çok açıktır. Özellikle sanayi metropollerinde hükümet grevleri, işçi mücadelerini bastırmak için elinden gelen herşeyi yapacaktır. Deprem enkazının tüm ekonomik faturası işçilere, emekçilere ödetilmeye çalışılacaktır. Deprem enkazından sonra işçi sınıfını sömürü, hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk, devlet baskısı enkazı da beklemektedir.
Karşımızdaki hükümet OHAL hükümetidir, Kayyum hükümetidir. Emekçilerinin ve ezilenlerinin en kısmi talep ve özlemlerinin hayat bulması için, hayatımızı cehenneme çevirmeye and içmiş bu hükümetten kurtulmak gerekmektedir. Bu enkazdan kurtulmanın yolu emekçilerin kitlesel militan seferberliğiyle mümkündür.
Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek!