Uluslararası İşçi Birliği – Dördüncü Enternasyonal‘in Arjantin partisi PSTU‘nun ve işçi hareketinin liderlerinden Daniel Ruiz, bir buçuk aydır devlet tarafından rehin tutuluyor.

Özgürlüğü için uluslararası bir kampanya başlatılan Daniel Ruiz’in tutukluluğu ile ilgili bir çeviri metni yayınlıyoruz.

Daniel Ruiz işçi sınıfının ömrü yoksul mahallelerde geçmiş bir evladıdır. Genç yaşından beri doğup büyüdüğü Comodoro Rivadavia şehrinde (Patagonya) her toplumsal sorunda öne çıkan eylemci bir devrimci işçidir. Şehir halkı onu 1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başındaki işsiz işçilerin mücadelelerinde yürüttüğü önderlikten tanır. Daniel sadaka için değil onurlu bir iş ve ekmek için mücadele etmişti. Bu yıllardan itibaren Uluslararası İşçi Birliği –Dördüncü Enternasyonal’in  (UİB-DE) Arjantin partisinde devrimci bir militan olarak yer almaktadır.

 

Biz onu Patagonya’da Caleta Olivia’da petrol işçileri arasında yürüttüğü mücadeleden tanıyoruz. Biz onu soğuk hava depolarında çalışırken tanıyoruz, inşaat şantiyelerinden, petrol rafinerilerinden biliyoruz. Nerede bir işçi mücadelesi varsa yoldaşımız oradaydı.

Tüm bu mücadele birikiminden sonra petrol işçilerinin temsilcisi olarak sendika delegesi seçildi. Bundan sonra mücadelesi patron karşıtı ve bürokratik olmay

an yeni tipte bir sendika örgütlenmesi için onun koordinasyonunda sürdü. O artık Arjantin partimizin ve onun uluslararası örgütü UİB-DE’nin en önemli liderleri arasındaydı.

18 Aralık 2017 tarihinde Buenos Aires’de sosyal haklara yönelik saldırılar ve yeni emeklilik düzenlemesine karşı gerçekleştirilen seferberlikte partimizle birlikte alandaydı. Bu miting güvenlik güçlerinin vahşi saldırıları ile dağıtıldı. Beş gösterici gözünü kaybetti, onlarca eylemci tutuklandı ve soruşturmaya tabi tutuldu. Yargı bile bu acımasız müdahaleyi kabul etti.

Daniel Ruiz işte bu gösteriye katıldığı için 12 Eylülden beri tutuklu. Aleyhindeki tek suçlama bu gösteriye katılmak ve polise d

irenmek. Ama biz niyetin ne olduğunu biliyoruz. Macri hükümeti toplumsal mücadeleleri suçla ilişkilendirmeye  çabalıyor.

Mahkeme sendika önderi ve militanı Daniel yoldaşı herhangi bir suç unsuru bulmaksızın, suçluluğuna dair kesin bir karara varmadan tutukladı. Gerekçe çok bildik: Kamu otoritesine karşı gelmek. Adına önleyici tutukluluk diyorlar.

Bir video görüntüsünden yola çıkarak suçluymuş gibi gösteriliyor, ispatsız ve delilsiz. Oysa bu olayda suçlanması gerekenler, emekçilere coplarla, plastik mermiler ve gaz bombaları ile müdahale eden polis amirleridir.

Daniel Ruiz serbest bırakılsın!