[Katalan şarkıcı Pablo Hasél, baskı güçleriyle İspanyol hanedanına karşı attığı tvitler sebebiyle 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştır, 16 şubat tarihinde Lleida üniversitesinde Mossos d’Esquadra yani Katalan polisi tarafından gözaltına alınmıştır.]

5 günden beri, İspanya devletinin tüm büyük kentlerinde saatler boyunca yüzlerce gösteri, binlerce öfkeli genci bir araya getirmektedir. Bu göstericiler rapçi Hasél’in salıverilmesini ve hanedan, baskı kurumları, adalet sistemi, ordu, din, özel mülkiyet gibi burjuvazinin kutsal gördüğü kurumlara karşı hür ifadeyi cezalandıran tüm kanunların kaldırılmasını talep etmektedirler. Her gün, gençliğin öfkesi artmaktadır çünkü protestosuna karşı yegane cevap polis müdahaleleri, onlarca yaralı ve gözaltına alınmalar olmuştur.
Baskının esas mesuliyeti merkezi PSOE-UP [Partido Socialista Obrero Español ile Unidas Podemos, reformist partiler] ve Katalan JxC-ERC [Junts per Catalunya ile Esquerra Republicana de Catalunya, burjuva bağımsızlıkçı partiler] hükumetlerine aittir. Mevzu göstericilere karşı Policía Nacional ve Mossos d’Esquadra’nın polis şiddetini kullanmak olduğunda bu hükumetler ikizler gibi davranmaktadır.

İkisinin de ikiyüzlülüğü sınır tanımamaktadır. Bir seneden beri, Sánchez-Iglesias hükumeti baskıcı kanunların hiçbirini kaldırmamıştır – PP hükumetinin 2015 senesi tarihli “emniyet kanununu” ve son ceza yasası reformunu bile – ki bu kaldırmadıkları kanunlara iş hukukunun “reformları” da dahildir. Bu hükumet, kirasını ödeyemeyenlerin evlerden zorla çıkarılmalarına da son vermemiştir, kiraya verilecek konutları satın alan fonları kovmaları tartışma konusu bile olmamıştır.

İşi gençleri şiddet kullanmakla ve “kaos yaymakla” itham etmeye kadar götürmüşlerdir. Medyalar durumdan endişe duymakta, sosyalist bakanlar evvelki dönemlerden kalan tüm hukuki imkânları seferber etmeye hazırlanmaktadırlar. UP’ye gelince, ikili dil kullanmakta büyük bir çeviklik göstermektedir, tıpkı eski sosyal demokrasi ve Stalinci gelenek gibi. Her ne kadar hükumete dahil olsa da, gençlerin taleplerine bir nebze “sempati” gösteren beyanlarda bulunmakta, aynı zamanda da şevkle sadece baskı içeren cevabı tasvip etmektedir. Mesela, UP’nin [Podemos ile IU-PCE ittifakı] milletvekilleri meclisinde sözcüsü ve PCE [Partido Comunista de España] genel sekreteri şunları söylemiştir:

Hasel, Anguita’ya da [Julio Anguita, 2020’de vefat eden Stalinci PCE partisinin genel sektreteri] hakaret etmiştir, fakat bir demokrasi bunun için hapse atmaz… Af ve ceza kanununun reformunu talep eden barışçıl protestolar vazgeçilmezdir… Kolluk kuvvetlerinin mesuliyeti küçük bir gösterinin sonrasında sağ tarafından kullanılan kaosa dönüşmesine mani olmaktır. (Enrique Santiago, 18 şubat)
İşçi sendikalarının yönetimleri susmakta ve bir elden emekçi sınıflara birkaç kırıntı verirken diğer eliyle borsada listelenen şirketlerin özel işlerini cömertçe kurtarmakta, sıhhi krize rağmen patentlerle çok uluslu ilaç firmalarının utanmaz fiyatlarına saygı göstermekte olan hükumeti desteklemektedirler.

Güncel seferberliklerin ifade ettiği kaldırılamaz, patlamanın eşiğindeki bir toplumsal durumdur. Ekonomik kriz ile salgın, zaten emekçi nüfusun mühim bir kısmının günlük hayatını oluşturan unsurları azdırmıştır: aşırı iş güvencesizliği, sefalet maaşları, işsizlik, sağlıksız konutlar. Esas aşırı şiddet, iki milyon ailenin sadece özel hayır kurumlarının gıda yardımıyla hayatta kalıyor olmalarına müsaade etmektir!

Ne emekçileri müdafaa ettiğini beyan eden partilerin yönetimleri, ne de işçi sendikalarının yöneticileri olumlu bir sonuç için yol açamazlar çünkü yozlaşmışlardır ve zevalde olan kapitalizmi sürdürmek için işbirliği yapmaktadırlar. Çözüm, işçi sınıfıyla gençliğin mücadelesi ve teşkilatlanmasından gelmelidir. Hep beraber, birlikte vurarak: iş yerlerinde, mahallelerde, eğitim yerlerinde şûralar kurulmalıdır. Seçilmiş ve vazifeden alınabilecek temsilciler mücadele için koordinasyona gitsinler. Gösterilerin polise, faşistlere ve provokatörlere karşı müdafaası demokratik olarak örgütlensin.

Emniyet kanunu, ceza kanununun reformu ve toplumsal protestoları cezalandıran tüm kanunlar derhal kaldırılsın!

Audiencia Nacional’den başlamak üzere [resmi olarak 1977 senesinde terörizme karşı kurulmuş adalet dalı] istisnai mahkemeler kaldırılsın!

Kolluk kuvvetleri silahsızlandırılsın ve lağvedilsin: Policía Nacional [polis], Guardia Civil [jandarma], Mossos d’Esquadra ve Ertzaintza [Bask bölgesi polisi]! Toplumsal düzen, mahalle, sanayi bölgesi, üniversite kampüsleri vs. demokratik komiteleri vasıtasıyla işçi sınıfı ve sömürüde bulunmayan nüfus tarafından sağlanabilir.

Siyasi sebeplerden, işçi mücadelesi ve toplumsal mücadele nedeniyle hapse atılan herkese hürriyet!

Hanedan lağvedilsin, gerek erkek, gerek kadın emekçiler Cumhuriyeti kurulsun!

21 şubat 2021
Internaciema Kolectivista Cirklo/İspanyol Devleti
(Tercüme GMI tarafından yapılmıştır)