KADİR ÇINAR’A VE BÜTÜN SİYASİ TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK!

Dördüncü Enternasyonal geleneğine bağlı Devrimci İşçi Kadir Çınar 30 Nisan 2018 günü, sabah saatlerinde Bursa’da evine yapılan baskınla sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Evinde yapılan aramada çeşitli devrimci dergi ve kitaplar ile Dördüncü Enternasyonal bayraklarına el konuldu. Böylece bunlar “örgütsel doküman” adı altında anılarak Kadir Çınar’ın hukuksuz iddialarla cezalandırılması amaçlanıyor. 3 Gün boyunca keyfi biçimde gözaltında tutulduktan sonra ifadesi dahi dinlenmeden 2 Mayıs 2018’de tutuklandı.

Kadir Çınar DİSK’e bağlı Dev Turizm İş Sendikası’nın temsilciliğini yapmış, Otomotiv işçilerinin dostu ve bir gıda işçisi olduğu için işçi sınıfının büyük emek havzalarından biri olan Bursa’da hedef seçilerek tutuklanmıştır.

OHAL: Hukuksuzluk ve Hedef Gösterme Rejimi

Kadir Çınar’ın tutuklanması Türkiye’de toplumsal muhalefete ve özellikle devrimcilere karşı saldırıların yeni bir adımıydı. AKP iktidarı gazetecileri, muhalefet liderlerini, işçi önderlerini ve devrimci öğrencileri esir alarak ülkenin yönetim biçimini OHAL olarak değiştirmiştir.

Toplumsal muhalefetin en önemli kalelerinden biri olan üniversiteler ve üniversite öğrencileri hedef haline geldi. Akademi ve bilimsel eğitim paramparça edildi, akademisyenler tasfiye edildi. Son olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri yalnızca barışı savundukları gerekçesiyle bizzat Erdoğan tarafından hedef gösterilerek tutuklandı.

Bütün toplumsal muhalefete dönük bir baskı ve tehdit dalgası altında seçimlere gidiliyor. Cumhurbaşkanı adaylarından biri hapiste. Aynı zamanda parti lideri olan Cumhurbaşkanı’na her türlü eleştiri ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmaya yol açıyor. Hapishanelerde siyasal tutuklulara yer açılması için adli suçlular serbest bırakılıyor. Türkiye hapishaneleri gittikçe büyüyüp kalabalıklaşarak bütün ülkeyi bir açık hava hapishanesi haline getiriyor.

Hukuksuz, keyfi yargıya ve OHAL terörüne karşı Dördüncü Enternasyonal’in izindeki devrimcileri, dünya işçi sınıfını tutuklu Devrimci İşçi Kadir Çınar’la ve esir edilen tüm siyasi tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz.

Kadir Çınar’a Özgürlük!

Tutuklu Boğaziçi Öğrencileri Serbest Bırakılsın!

Siyasi Tutsaklara Özgürlük!