Yerel Seçimlerde Kime Oy Vereceğiz?
Yerel seçimler ve Devrimci Komünist Tutum makalemizde https://www.patronsuzdunya.com/yerel-secimler-ve-devrimci-komunist-tutum/ seçimler ve parlementonun işlevini, boykot koşullarını, düzen cephesi için bu seçimlerin ne anlam ifade ettiğini? Düzen muhalefetinin neden bir çözüm olamıyacağını, HDP’nin kayyumlara karşı neden desteklenilmesi gerektiğini? Fakat batıda aday çıkartmayarak toplumsal muhalefetin önüne sağcı burjuva alternatif olan CHP-İYİP ittifakını sunduğynu, bunun neden yanlış ve ilkesizce bir tutum olduğundan uzunca bahsettik. Neden boykotun bir alternatif olmadığını ve ilk boykot çağrısı yapan gruplardan olan DİP’in boykot çağrısına yönelik eleştrilerimizi sıraladık. Sosyalistlerin HDP’nin batıda aday çıkarmadığı bu koşullarda HDP bileşenlerinin bir sesizliğe bürünerek, seçim sürecini türbünden izleyen bir pozisyon aldığından, ÖDP’nin ise CHP listelerinden kendisine yer arama sürecine girdi. Bunun en belirgin durumu Alper Taş’ın CHP listesinden Beyoğlu adayı olma süreciydi. Bu adaylığa dair görüşlerimizi https://www.patronsuzdunya.com/devyoldan-odpye-bitmeyen-kemalizm-sevdasi/ makalemizde uzunca belirttik. Çözüm olarak işçi sınıfının ve ezilenlerin programıyla seçimlere müdahil olan birleşik sosyalist seçim platformunu savunduk. Malesef ki bu yönde bir girişim gelişmedi.Sadece belli bölgelerde sosyalist adaylar kendi program ve adaylarıyla seçimlere katıldılar.
Kayyumlara Karşı HDP
Erdoğan rejimi kürt halkının siyasal alanda kendi ulusal kimliğiyle, kendisini varetmesini engellemeye çalışmaktadır. Erdoğan diktatörlüğünün kürt halkına karşı uyguladığı sömürgeci savaş konseptini, siyasal soykırımla sürdürmektedir. Bu siyasal soykırımın sembolleşmiş hâli , HDP’nin açık ara farkla kazandığı belediyelere atadığı kayyumlardır. HDP’nin Kürdistani partilerle ittifak kurarak kayyumların karşısına çıkması meşru bir hamledir. Kürt halkının gasp edişmiş iradesine sahip çıkan, yürütülmekte olan siyasal soykırıma karşı verilen bir direniş cephesidir. Kayyumlara karşı HDP’yi desteklemek elzem bir durumdur.
İstanbul’da Özge Akman’ı Destekliyoruz Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’da 31 Mart seçimleri AKP ve CHP seçeneklerine indirgenmektedir. Mevcut burjuva seçeneklere alternatif olarak, Emekçi Hareket Partisi’nin desteğiyle bağımsız sosyalist aday Özge Akman seçimlere katılmaktadır. İşçilerin, emekçilerin taleplerini öne çıkartan; “İstanbul kriz yaratanların değil emek verenlerindir” sloganıyla kampanyasını sürdürmektedir. Sosyalist belediyecilik programını öne çıkartan, piyasacı belediyecilik dışında bir kent yönetiminin mümkün olduğu seçeneğini görünür kılmaktadır. Kentlerin yönetimi için, halk meclisleri aracılığıyla doğrudan demokrasi araçlarının inşasını savunmaktadır. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, ezilenlerin sosyalist adayı olarak seçime katılan Özge Akman’ı destekliyoruz.

Avcılar’da Bağımsız Sosyalist Aday Savaş Karabulut’u Destekliyoruz
İstanbul Avcılar’da KHK ile ihraç edilen akademisyen, jeofizik mühendisi, deprem bilimci Savaş Karabulut adaylığını açıkladı. “Ranta, talana, sömürüye karşı yaşasın emekçilerden yana sosyalist belediyecilik” sloganıyla kampanyasını başlattı. Avcılar’ın deprem kuşağında yer aldığını, kentlerde uygulanan neo-liberal programın çarpık yapılaşma ve deprem riskini seçim kampanyasında görünür kılmaktadır. Deprem sorununun Avcılar için en önemli sorun olduğunu dile getirmektedir. Depreme karşı beton zemin labaratuarı birimi kuracağını dile getirmektedir. Adaylığının sadece bir seçim kampanyası olmadığını; seçimden sonrada mücadelenin devam edeceğini vurgulamaktadır. Bu konuyla ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:”SEÇİMİ DEĞİL MÜCADELEYİ VURGULUYORUZ
Sömürücülere, rantçılara, talancılara karşı işçinin, emekçinin, gençlerin, kadınların sözünün geçeceği bir Avcılar Belediyesi için aday olduğunu vurgulayan Karabulut, “Buradan Avcılar’da yaşayan, Avcılar’da çalışan, Avcılar’da okuyan herkese çağrı yapmak istiyorum. Gelin, yaşam hakkımız, çalışma ve geçim haklarımız, barınma hakkımız, eşitliğimiz, özgürlüğümüz için birlikte mücadele edelim! Evet, seçimi değil mücadeleyi vurguluyoruz. Çünkü adaylığımızı, sadece seçim öncesindeki kısa sürece sıkıştırmak niyetinde değiliz. Ortaya koyduğumuz yaklaşımı gerçek kılabilmek için seçimden önce de seçimden sonra da rantçılara, talancılara, sömürücülere ve onların sözcülüğünü yapan iktidara karşı mücadele etmek zorundayız. Çağrımız emekçiden, toplumsal eşitlikten, özgürlükten, doğadan, yaşamdan yana olan herkese! İstiyoruz ki taşın altına ellerimizi birlikte koyalım” Seçim sürecini sadece parlementerist kampanyaya indirgemeyerek, seçim sürecinden başlayarak sonrası içinde fiili meşru mücadele vurgusu yapan, sadece oy istemekle yetinmeyip, kitleleri kendi talepleri için mücadeleye davet eden Savaş Karabulut’un adaylığını destekliyoruz.
İzmir’de Yalçın Yanık’ı Destekliyoruz
Afrika kökenli ; komünist deri işçisi olan  Deri, Tekstil, Kundura İşçilerinin Dayanışma Derneğinin kurucusu olan Yalçın Yanık, Cumhur ittifakına karşı emekçilerin ve kürdün sesini yükseltmek için aday olduğunu açıkladı. Seçim dekterasyonunda belediyelerden değil saraydan bahsedeceğini, saray rejimine karşı işçilerin ve ezilenlerin kitlesel mücadelesinin çağrısını yapacağını vurguladı. Yalçın Yanık’ın seçim dekterasyonu şu çağrıyla son bulmaktadır: ” * Gelin zayıflayan, zayıfladıkça saldırganlaşan Cumhur İttifakına karşı birlikte saf tutalım
* Gelin CHP’nin muhalefeti sandığa hapsetme oyununu bozalım
* Gelin emekçilerin kürdün sesini yükseltelim
* Gelin kayyumlara karşı kitlesel bir seferberlik örelim
Yalçın Yanık’ın çağrısı ve seçim dekterasyonu saray rejimine ve onun koltuk değneği olmuş muhalefetine alternatif olarak işçilerin, kürtlerin, ezilenlerin birleşik mücadele cephesini merkeze alan devtimci bir perspektife sahiptir. O yüzdendir ki; Yalçın Yanık’ın seçim dekterasyonu ve adaylık sürecini anlamlı bulmakla birlikte destekliyoruz.
Manisa Şehsadeler’de işçi aday Mehmet Nuri Koç’u Destekliyoruz
Manisa Şehsadeler’de yerel seçimlere mücadeleci fabrika işçisi olan Mehmet Nuri Koç adaylığını açıkladı. Manisa Şehzadeler’de bir seçenek var; ne Cumhur ittifakı ne Millet ittifakı işçinin oyu işçiye. İşçinin sorununu işçi çözer” sloganıyla kampanyasına başladı. Kampanyasında işçi sınıfının en yakıcı taleplerini öne çıkartarak, işçi sınıfının gündemiyle seçime müdahil olmaktadır. Burjuva adayların, ilkesiz ittifakların, rant ve yağmanın parsellendiği yerel seçimlerde bir işçi adayın seçimlere işçi sınıfının talepleriyle girmesi sınıf mücadelesi açısından anlamlıdır. Manisa Şehzadeler’de işçi aday Mehmet Nuri Koç’u destekleyeceğiz.