AKP: BETON ve RANT CUMHURİYETİ
Son 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı; rant ve kâr uğruna çevreye yeşil alana verdiği zararı Türkiye tarihinde hiçbir hükümet vermemiştir. Erdoğan’ın kendisi dâhi bu konuda özeleştiri vererek; İstanbul’a ihanet ettiklerini itiraf etmiştir. AVM’ler, HES’ler, duble yollar, mega çılgın projeler, gökdelenler ve hergün yok olan yeşil alanlar….
AKP döneminde ekonominin lokomotif motoru inşaat sektörü olmuş ve her platformda yaptıkları projelerle övünmüşlerdir. Her projeleri burjuvalar için; rant ve kâr kapısı olmakla bitlikte yeşil alanların betonlaşması projeside olmuştur. Deprem kuşağı üzerindeki fay hattında bulunan Marmara Bölgesi’nin büyük metropol kentleri için doğal afetlerde toplanabilecek yeşil alan miktarı hergün erimektedir. Yeşil alan miktarı eridikçe ekolojik dengede bozulmaktadır. Bu durumda, küresel ısınma, asit yağmurları, sel, heyelan, olarak geri dönmektedir. Son 16 yılda betona dönüştürülen yeşil alan istatislikleri dudak uçuklatacak cinstendir. 16 yıllık AKP iktidarı döneminde toplam 2 milyar 350 bin metrekarelik alan betona dönüşmüştür. Kentler her yanı duvarlarla kaplı hapishane görünümü almıştır. Kentsel dönüşüm projeleri, duble yollar, mega çılgın projeler, HES’ler, AVM’ler yani betonla, rant için doğanın katledilmesiyle özdeşleşmiş bir iktidardır AKP-Erdoğan rejimi….
Bu rant için yeşil alanların betonlaştırma projelerine Üsküdar Belediyesi tarafından bir yenisi daha eklenmiştir. İstanbul Üsküdar Belediyesi mülkiyeti kendisine ait olan bir araziyi 49 yıllığına İlim Yayma Vakfı’na bedelsiz olarak vermiştir. Bilal Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı vakıfa Üsküdar’ın Bulgurlu mahaledindeki arazi, imar planında çoçuk bahçesi olarak görülmektedir. Çoçuklar için oyun sahası olarak ayrılmış bir yeşil alan daha rant için Erdoğan’ın oğluna bedelsiz olarak verilmiştir. Bir yeşil alan daha betonlaşmaya bırakılmıştır. Teklif Belediye Meclisi’ne son anda gelmiş, AKP oylarıyla oldu bittiye getirikerek, devir için yasal düzenleme gerçekleşmiştir. Erdoğan diktatörlüğünün inşa ettiği ” Beton Cumhuriyeti” ne nefes alacak bir yeşil alan, ne insanların nefes almak için toplanacağı bir park, nede çoçuklar için oyun oynayacak bir metrekare alan bırakmamaya yeminlidir. Herşeyi kâr, rant olarak gören, en vahşi neo-liberal politikaların uygulayıcısı Erdoğan diktatörlüğünü ve onu yaratan sermaye düzeninin hegomanyasını devrimci yöntemlerle yıkılışı gerçekleşmeden; ne insan ne doğa ne hayvanlar kısaca tüm canlılar özgürleşemez…
HEVİ GÜNEŞ