Macron Israr Ediyor ve imzalıyor

19 Ocak’taki kitlesel seferberlik, işçilerin Macron’un emekli maaşlarına karşı planını reddettiğini gösterdi. Yine de aynı gün, Barselona’dan tamamen sakin olan Macron, yasasını geçirme arzusunu doğruladı. Seçim sonuçlarının arkasına sığındı: “Birkaç ay önce hep birlikte yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve milletvekili seçimlerinde çok net şeyler söylendi” dedi. Sosyal diyaloğa başvurdu: “Daha sonra sendika ve patron güçleriyle ayrıldığımız bir zamanda işler müzakere edildi” dedi. Dolayısıyla, hem “reformist” partilerin ve sendika liderlerinin ikinci turda Macron’a oy verme çağrısı, hem de Emeklilik Yönlendirme Konseyi’ne (COR) sendika katılımının, emekli maaşı konusundaki istişarelerin kabul edilmesi gerektiği açıktır. Hepsi Macron için bir koltuk değneği görevi gördü.

•Macron İzole Edilmiş Eylem Günlerinden ve Yenilenebilir Grevlerden Korkmuyor

Macron kaynaklı hükümet, yavaş grevlerden, eylem günlerinden veya önemli olaylardan korkmuyor, her şeyin normale dönmesi için ertesi günü bekliyor. Artık, diğer işçilerin çoğunluğu bir sonraki eylem gününden başka bir perspektif bırakmadan, en mücadelecileri tüketen, yenilenebilir grevlerden korkmuyor. Balon patlatmalarla, meşaleli geçit törenleriyle, esrar konserleriyle, dilekçelerle, referandum talebiyle ve diğer düzmece eylemlerle dalga geçiyor. LR ile bir anlaşma yaptığı ve gerekirse yasasını çıkarması gereken 38, 47.1 ve 49.3 maddelerine sahip olduğu için NUPES’in parlamentodaki muhalefetini artık umursamıyor.

COR’da Oturanlar ve Projeyi Tartışmayı Kabul Edenler, Geri Çekilene Kadar Grevi Engellemeye Çalışıyorlar.

Genel grevden kaçınmak için her şeyi yapan siyasi ve sendikal aygıtların ötesine geçmeliyiz. Gerçekten de, sendikalar arası CFDT-CGT-FO-SUD-UNSA-CGC-CFTC-FSU, yaptıkları toplantı sonrasında, 19 Ocak akşamı, 31 Ocak’ta yeni bir eylem günü ilan etti. Burada, dağınık eylemler ve alıcısı bile olmayan alaycı bir dilekçe çağrısı yapıyor.
“Önemli olan, işçilerin her gün bu hükümeti rahat bırakmamaya kararlı olduğunu gösteren sürekli bir eylem ateşinin olması. (Catherine Perret, CGT Konfederal Sekreteri)”

Dispersiyon garantilidir. CGT madenler ve enerji federasyonu delme eylemleri, 26 Ocak’ta petrol ve limanlar ve rıhtımlar için CGT ile bir grev, CGT demiryolu işçileri federasyonu ve SUD-Rail, 7 ve 8 Şubat’ta 2 günlük grev çağrısı “uyarlanabilir” meslekler arası takvime” ve grevin Şubat ortasından itibaren 24 saatlik bir süre içinde yenilenmesini öngörüyor. FO 25 Ocak’ta “eylemlerin bu hafta artacağını” duyurdu, FSU’nun “kazanması için” yerel ve sektörel seferberliklerle ifade edilen ulusal yakınlaşma zamanlarını öneren bir eylem planıyla birlikte meslekler arası grev günlerinin öne çıkanlarının ifade edilmesi gerekiyor. Bu saçmalığın arkasında, 2003, 2010, 2013 ve 2019-2020’de yenilgiye yol açan, yolda olan, çökmekte olan, kaybedenler var.

Parlamentodaki işçi partileri (LFI, PCF, PS) bir referandumla ve değiştirilemeyecek bir projede değişiklik taslaklarıyla bir oyalama yaratıyor. Ne LO, ne NPA’nın 2 parçası, ne POI veya POID, ne RP… sendika bürokrasilerini alt etmeye ve genel grev dayatmaya çağırmıyor. İşçilere bir günlük, kapalı veya yenilenebilir grevlerini takip etmelerini söylüyorlar.

Peki, Genel Grev Nasıl Dayatılır?

36’nın (kanun) çözümü yok. Üreticilerin devasa gücünü sömürücülere ve onların Devletine karşı kullanmak, aynı anda tüm sektörlerde çalışmayı, yasa tasarısı geri çekilene kadar durdurmak demektir! Hükümeti yenmenin başka yolu yok: ya işçiler geri çekilene kadar genel grevi dayatmayı başarır ya da Macron kazanır.

Genel grevi uygulamak için örgütlenmek gerekir: her yerde, şirketlerde, yönetimlerde, şantiyelerde, hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, mahallelerde vb. genel grev için eylem komitelerinde toplanmak, kendi aralarında koordine etmek gerekir. Genel kurullara, sendika şubelerine aynı çizgide müdahale etmeleri: projenin geri çekilmesi için, hükümeti yenmek için, genel grev şart! Sendika liderleri derhal genel grev çağrısı yapmalıdır!

Genel grevi dayatacak gücü inşa etmeliyiz. Bu mücadeleye katılın. Bunun için Enternasyonalist Marksist Grup ile iletişime geçin.

GMI – Fransa