Hatay’ın Altınözü ilçesinde “yağma” suçlamasıyla gözaltına alınıp işkence ile öldürülen Ahmet Güreşçi’ye dair görüşmeler yaparken tehdit edildiklerini belirten ÖHD ve ÇHD üyesi avukatlar, Güreşçi ile birlikte 4 kişinin daha işkence gördüğünü söyledi.
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Hatay’ın Altınözü ilçesinde Ahmet Güreşçi’nin gözaltında işkenceyle katledilmesine dair bilgilendirme yaptı. Bilgilendirmede, Güreşçi’nin depremzede olup, 11 Şubat’ta “yağma” suçundan Ahmet Güreşçi ve Sabri Güreşçi ile Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Büyükburç Mahallesi’ndeki evinden jandarma ekiplerince gözaltına alındığı belirtildi. Alındığında herhangi bir sağlık sorunun bulunmadığının aktarıldığı kaydedilen bilgilendirmede, Jandarma karakoluna götürülen şahıslardan Ahmet Güreşçi’nin akşam 19.30 civarında karakoldan hastaneye acil olarak götürüldüğü belirtildi. Ailesinin peşinden gidip Güreşçi’nin hayatını kaybettiğini öğrendiğinin belirtildiği bilgilendirmede, ailenin 12 Şubat akşamı saat 20.00’de başvurusu üzerine Hatay’da olan ÖHD ve ÇHD’den avukatlar Erdoğan Akdoğdu ve Ümit Büyükdağ ile HDP Milletvekili Züleyha Gülüm’ün Altınözü ilçesine geçtikleri savcılar ile jandarma ile görüşmeler yaptıkları ifade edildi.
AVUKATLARA TEHDİT
Gözaltında Sabri Güreşçi ve aynı köyden 4 kişinin daha bulunduğu ve bunlarla görüşüldüğü belirtilen bilgilendirmede, “Ahmet Güreşçi’nin gözaltında dövülerek öldürüldüğü, görüşme yapılan kişinin kötü durumda olduğu, kaburgalarında kırık, el ve yüzde yara berenin tespit edildiği, kişiye haya vurma işkencesi yapıldığı, ıslatarak dövüldükleri, tecavüz tehdidinin olduğu bilgisi aktarılmıştır” denildi. Bilgilendirmede, “Aynı zamanda gözaltındaki kişilerle görüşme yapan avukatlar da jandarma görevlileri tarafından ‘sizin de başınıza aynısı gelir’ denilerek tehdit edilmişler. Av. Erdoğan Akdoğdu hakkında da delil tespiti yaptığı için tutanak tutulmuştur. Sabri Güreşçi ve gözaltındaki isimleri tarafımızca henüz tespit edilemeyen diğer 4 kişi ile jandarma tarafından işkenceye maruz bırakılmışlardır. Gözaltında ağır işkence gören; gözaltında öldürülen Ahmet Güreşçi ile ailesinin hukuki süreç ve takipleri devam etmektedir” denildi.
Güreşçi’n cenazesinin Altınözü Devlet Hastanesi morgunda tutulduğu öğrenildi

KAYNAK Mezopotamya Ajansı