Depremin ardından Hatay’da bulunan ve yıkılmayan “Yapı Denetim ve Yapı Malzeme Müdürlüğü” apar topar yıkılmaya çalışıldı. Delil karartma niteliğindeki bu hareket vicdan sahibi avukatlarca teşhir edilip önlenmeye çalışıldı. Durumu ilk farkeden avukat Bedia Büyükgebiz, apar topar bölgeye gidip durumu sosyal medya hesabından aktardı

“Burası bir devlet dairesi. Okul, işyeri ve konutların laboratuvar test sonuçları var. Kanuna uygun mu değil mi bunlar var. Burası için yıkım kararı alınmış. Burada bilinmeyen onlarca enkaz var. Yüzlerce insan çalışıyor, hala girilmemiş yerler var.

Kendisinin ve avukat arkadaşlarının ısrarlı müdahalesiyle yıkımın şimdilik durdurulduğunu belirten Büyükgebiz şunları anlattı:

“19 yaşında bir operatör çocuğa buranın yıkılması için talimat verilmiş. Yıkıma başladı ancak uyarılarımız sonucunda klasörlerin olduğu bölümle ilgili yıkım şu an için durdu. Cumhuriyet başsavcılığının, belediyenin haberi var. Buradaki belgelerin ıslak imzalı halleri de saklanıyordur ancak burada klasörlerle tamamı duruyor. Dışarıdan da görmek mümkün. Burası hasar almış bir yer değil ancak buna rağmen şube müdürü talimatıyla yıkılmak isteniyor.”

Zor bir sınav kapıdayken, sınav kağıdını çalmaya çalışan ergenlerin kaygısına kapılmış olan devletin bu hareketleri oldukça trajiktir. Bölgede iş makinelerine ihtiyaç had safhadayken, iş makineleri enkaz altındaki vatandaşların canlarını kurtarmak için değil, o canları oraya sokan kokuşmuş bürokratik yapının ardını kurtarmak için çalıştırıldı. Ancak devlet adına saklanacak yer kalmamıştır, her dakika yeni bir skandalla karşımıza gelen devlet her alanda teşhir edilecektir. O yüzden YORMA KENDİNİ DEVLET! SINAV SONUCUN ALANLARDA!