100’den fazla ülkede 6 milyon bağımsız kadın satış temsilcisi ile ABD merkezli bir kozmetik tekeli olan Avon, 19 Mayıs günü Gebze deposunda çalışan 8 işçiyi sendikalaşma hakkını kullandığı içinişten attı. İşten çıkardığı işçiler deneyimli ve kendi çalıştıkları alanlarda en iyi eleman seçilmiş kişilerdi.

DGS-SEN (Depo, Antrepo, Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı) sendikasında örgütlenen işçiler, 23 Mayıs’ta “Güzelliğimiz günümüzden, gücümüz Avon direnişinden gelir” pankartıyla fabrika önünde direnişe başladı. Vardiya giriş çıkışlarında slogan ve ajitasyon karşılamalarıyla içerideki arkadaşlarını direnişe davet ettiler. Eylemlere hız kesmeden devam eden Avon işçileri “Rujunu sil, sesini yükselt” sloganıyla Avon ürünlerini boykot kampanyası başlattı. Kampanya kısa zamanda özellikle sosyal medyada geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Direnişe dışarıdan destek vermek amacıyla, Avon yönetimini telefonla arayıp, sendika düşmanı tavırlarını kınama kampanyası başlatıldı. Bu kampanyada etkili oldu, yönetimin telefonlarının kilitlenmesine neden oldu. Avon yönetimi önünde yapılan basın açıklaması ile; işçiler taleplerini Avon’a ev ödevi adı altında duyurdu. İşte Avon yönetiminin ev ödevi :” Sendikal nedenlerle işten atılan işçilerin işe geri alınması.” İşçiler taleplerini aşağıdaki taleplerde sıraladılar :

Kadın işçilere yönelik sistematik mobing ve tacizi engelleyecek çalışma ortamı yaratılsın.

Kadın işçilerin çocukları için, kreş yapılsın.

Tüm taşeron işçiler kadroya alınsın.

Köle taciri taşeron Klüh’la yasadışı ilişkiler sonlandırılsın.

Doğrudan Satış Stratejisi Ve Kadın Emeği Sömürüsü

Avon dünyanın her yerinde satış ve pazarlama işlemini mağazalarda değil, bağımsız satış temsilcileri ile doğrudan yapmaktadır. Bu yöntemle kadını güçlendirdiğini idda etmektedir. Gerçekte olan hiç böyle değildir. Bağımsız satış temsilcileri dedikleri, güçlendireceklerini iddia ettikleri kadınlar, çalışma ve tüketim arasındaki ilişkiyi muğlaklaştıran, ürünlerdeki tüm riski kadına yükleyen bir pazarlama stratejisidir. Satış ve pazarlama için kadına yönelik sosyal proje olarak sundukları şey :”Güvencesiz, esnek kadın emeğini yaygınlaştırarak karına kâr katmaktır.”

Kapitalizmin anladığı kadını güçlendirme, her alanda kadın emeğini sömürmektir. Avon direnişi, öznesi kadın işçiler olan bir direniştir. Kadın işçilerin yoğun çalıştığı iş kolları için örnek olabilecek potansiyel taşımaktadır. Avon direnişine destek olalım.

 

Gamze Kocabayır

Haziran 2016