Mevsimlik Kürt işçilerin dönem dönem ırkçı saldırılara maruz kaldığını biliyoruz. Daha evvel pek çok defa ölümle de sonuçlanan bu saldırılar ilk değildir ama bir gün son bulacaktır.

Dün Sakarya’da mevsimlik Kürt işçilerine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Sosyal medyaya düşen çok kısa bir videoda birkaç köylü ve toprak sahibinin üç dört kadar kadın ve erkeğe saldırdıklarına şahit olduk. Adının Hasan Cebecioğlu olduğunu sonradan öğrendiğimiz ırkçı, faşist bir saldırgan Kürt bir kadının yüzüne tokat atıyor. Bu tokadı yüzümüzde hissettik hissetmesine de tokadın toplumun tümüne atıldığına dair saçmalıkların dillere dolanması bu ırkçı saldırı kadar büyük bir meseledir.

Hayır, bu tokat bütün kadınlara, bütün işçilere, toplumun tamamına atılmadı, aksine bu tokat toplumun büyük bir bölümü tarafından Kürtlere atıldı.

Bu tokat sömürgeci faşist bir devletin elinden çıkıp Kürdün yüzünde patladı.

Sorunun adını doğru koyamadığımız zaman, hiçbir yol bizi çözüme götürmez. Herkesin kindar bir şekilde kabul ettiği bir gerçek vardır, Kürde atılan tokat asla toplumun tamamına atılmaz.

Nasıl ki Kürtler bodrumlarda diri diri yakılırken, cesetlerinin boynuna ip dolanıp sokak sokak gezdirilirken, Taybet ananın bedeni bir hafta sokak ortasında kalırken, 12 yaşındaki çocuğa ateşlenen 13 kurşun nasıl ki toplumun tamamına sıkılmadıysa, tüm bu vahşi uygulamalar toplumun tamamına yapılmadıysa, bu tokat da sadece Kürtlere atıldı.

Binlerce kilometre öteden gelip, insanlık dışı koşullarda, güvencesiz, piyasanın yarı fiyatına her iş yapılacak ve mükafatları Kürdün yüzünde patlayan bir tokat olacak.

Türkiye sosyalist solunun en geniş tabanına sahip örgütlerinden, partilerinden tutun da sözüm ona aydınlara, demokratlara varana kadar kimse Kürdün adını ağzına alamıyor; toplumun tamamına atıldı bu tokat! Öyle mi?

Sorunun adı sömürgedir.

Kürdün önce toprağını elinden aldılar, kendi öz yurdunda parya ettiler, aç bıraktılar, ardından da köleleri yaptılar. Kürt halkı kimsenin kölesi, ayak takımı değildir.

Bu insanlık dışı uygulamalara karşı Kürt halkı kendi yurdunda sömürgeci faşist Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı bağımsız, birleşik, sosyalist bir Kürdistan için örgütlenmeli.