Türkiye’deki cezaevlerinden insan hakları ihlalleri haberleri hiç eksik olmamaktadır. Her gün mahkum haklarında kısıtlamalar gerçekleşmekte, tecrit, fiziki, psikolojik işkence eksik olmamaktadır. Söz konusu LGBTİ mahkumlara gelince insan hakları ihlalleri olabildiğince artmaktadır. Ayrımcılık, tecavüz, kötü muamele, hakaret, fiziki ve psikolojik işkence eksik olmamaktadır.

Türkiye’de LGBTİ mahkumlar en temel hakları için dahi mücadele vermek zorunda bırakılmaktadır. LGBTİ mahkumların en sık karşılaştığı uygulama tecritdir. Eğer gittikleri cezaevinde başka LGBTİ bireyi yoksa tek kişilik hücreye konulmaktadırlar. Kimi zaman da kapasite veya koğuş yokluğu gibi bahanelerle LGBTİ mahkumlar keyfi uygulamalarla tecrite mahkum edilmektedir. Eğer trans mahkumların uyum süreci bitmediyse mavi kimlikleri varsa erkek muamelesi görmektedirler. Kimlik sadece yerleştirme sırasında değil, üst aramada da belirleyici bir unsur olmaktadır.

Mavi kimlik nedeniyle erkek cezaevinde kalan trans kadınlara kimliklerindeki ismiyle hitap edilmektedir. Sözlü ve cinsel tacize, fiziki ve psikolojik şiddete çok sık rastlanmaktadır. Mavi kimlik nedeniyle erkek cezaevinde kalan trans kadınların, sütyen ve makyaj malzemesi gibi ihtiyaçlara erişimi olabildiğince sınırlıdır. Sözün kısası LGBTİ bireyleri dışarıda maruz kaldıkları homofobik şiddetin daha ağırını içeride yaşamaktadırlar. O yüzdendir ki; son zamanlarda LGBTİ mahkumlarla ilgili açlık grevleri, eylemler vs. yaygınlaşmaktadır.

Bu hak ihlallerine karşı yeni bir mücadele trans kadın Esra Arıkan tarafından başlatıldı. Cezaevinde yaşadığı hak ihlallerine karşı trans kadın Esra Arıkan açlık grevine başladı. Bakırköy kadın hapishanesinde kalan, 12 yıldır mahkum olan ve bu sürecin 10 yılını tek kişilik hücrede geçiren Esra Arıkan 21.10.2019 tarihinde açlık grevine başladı. Hapishane idaresi tarafından Esra’nın havalandırma süresi usulsüz bir şekilde kısaltıldı. İnfaz Hakimliği’ne yazdığı dilekçeler engellendi, bunun yanında Esra’nın lazer epilasyon ile ilgili verdiği dilekçeler idare tarafından dikkate alınmadı. Bu hak ihlallerinin giderilmesi için bedenini açlığa yatıran trans tutsak Esra Arıkan’ın mücadelesini selamlıyoruz.